Japanska valuta doživjela najveći pad u protekle dvije godine

Siječanj 10, 2019 14:08

USD/JPY je pao na najnižu razinu u posljednje dvije godine u padu koji je najveći za ovaj valutni par u proteklih 9 godina. Tržište je u panici, baš kao što je bilo kad je izglasan Brexit.

Svaki valutni par koji se dijelom sastoji od japanske valute bio je pod utjecajem ove situacije. No najveći se pomak dogodio s AUD/JPY valutnim parom, koji je pao za više od 7% što možemo vidjeti na sljedećem grafu:

Izvor: Admiral Markets MT5 Supreme Edition - AUDJPY, 5 minutni graf - Raspon podataka: 2 siječanj - 3 siječanj 2019 - Screenshot napravljen 3 siječnja u 11:24 GMT - Opaska: Prošli učinak nije pouzdan faktor za budući učinak ili buduće rezultate.

U nekoliko minuta su prodavatelji dosegnuli razinu iz 2010, 2011 i 2016 godine, kao što možemo vidjeti na grafu:

Izvor: Admiral Markets MT5 Supreme Edition - AUDJPY, tjedni graf - Raspon podataka: 2 ožujak - 3 siječanj 2019 - Screenshot napravljen 3 siječnja u 11:25 GMT - Opaska: Prošli učinak nije pouzdan faktor za budući učinak ili buduće rezultate.

Zašto je JPY doživio ovaj brzi pad?

Ne postoji jedan određeni razlog koji je uzrokovao masovnu paniku na tržištu, no postoji nekoliko mogućih razloga.

1. Apple i Kina

CEO Apple-a, Tim Cook je dao rijetko upozorenje o budućem prihodu kompanije. Kompanija koja proizvodi iPhone će srezati očekivani prihod - ovo se događa prvi put nakon skoro 12 godina. Razlog tome je problem s prodajom u Kini, koja čini skoro 20% prihoda kompanije.

Tržište je već imalo određenih zabrinutosti o rastu gospodarstva Kine i utjecaju koji će imati carine koje je uveo američki predsjednik Donald Trump. No činjenica da je CEO najvećeg svjetskog potrošačkog poduzeća rekao da "nije predvidio ovakvu stopu gospodarskog usporavanja u Kini" je natjerala investitore da ulažu u valute poput japanskog yena, dok simultano prodaju dionice Apple-a.

2. Niska likvidnost

Došlo je do agresivno kupovanja japanskog yena i prodaja parova koji se sastoje od te valute nakon što se NYSE zatvorio i prije 8 ujutro u Tokiju. Ovo može biti nelikvidno doba dana za trgovanje jer brojni institucijski "igrači" još nisu na svojim radnim mjestima i ne provode trade-ove.

Mnogo se stvari poklopilo, ono što je pogoršalo situaciju je činjenica da u Japanu banke ne rade tjedan dana. Što nije dozvolilo traderima banaka da interveniraju. Algoritmi za trgovanje također mogu uzrokovati nasilne poteze u okruženju s niskom likvidnošću.

Kako su traderi mogli iskoristiti ovu situaciju?

Za primjer ćemo koristiti najekstremnije kretanje cijene. Da ste otvorili short poziciju na jedan lot AUD/JPY valutnog para u 00:30 EET 3. siječnja i zatvorili trade samo 10 minuta kasnije u 00:40 EET kad je cijena bila 71.053, s polugom 1:30, ostvarili bi profit od $4,377.31.

Traderi koji su otvorili long poziciju kad je cijela bila na niskoj razini od 71.053 i da su držali tu poziciju otvorenu sve dok se par popeo na 74.028 u 01:04 EET - ostvarili bi profit od $2,761.34.

No imajte na umu da ekstremna volatilnost donosi i ekstreman rizik, pogotovo kad trgujete proizvodima uz polugu. CFD je takav proizvod. Zato je neophodno korištenje alata koji ograničavaju rizik. Alata poput stop loss i take profit naloga koji Vas mogu zaštiti od gubitaka, ali mogu i osigurati Vaš profit.

S obzirom na to da je 2019 krenula vrlo zanimljivo, jeste li se Vi pripremili za sljedeću nadolazeću priliku?

Ovaj tekst pruža dodatne informacije o svim analizama, procjenama, prognozama, predviđanjima i ostalim informacijama (u nastavku „Analizama") objavljenim na stranicama Admiral Marketsa. Prije nego donesete bilo kakve investicijske odluke molimo obratite pažnju na sljedeće:

1.Analize su objavljene u informativne svrhe i ne smiju biti smatrane investicijskim savjetom ili preporukom.

2.Svaki klijent samostalno donosi investicijske odluke, a Admiral Markets neće biti odgovoran za eventualni gubitak nastao na temelju takve odluke, bez obzira temeljila se odluka na Analizi ili ne.

3.Svaka analiza je napravljena od strane neovisnog analitičara (u nastavku „Autora") na temelju njegovog osobnog mišljenja.

4.Kako bi osigurao zaštitu interesa klijenata i objektivnost analiza, Admiral Markets je uspostavio interne procedure za sprječavanje sukoba interesa.

5.Iako su poduzeti napori da bi se osigurala pouzdanost i potpunost informacija koje se navode u Analizama, Admiral Markets ne može garantirati točnost i potpunost bilo koje informacije u Analizama. Prezentirane brojke koje se odnose na prethodno kretanje cijena nisu garancija budućih rezultata.

6.Sadržaj Analiza ne treba smatrati indirektnim obećanjem ili garancijom Admiral Marketsa da će klijent profitirati korištenjem navedenih strategija ili da će ograničiti gubitke.

7.Prethodno kretanje cijene financijskog instrumenta ili očekivanje navedeno u Analizama ne treba smatrati obećanjem ili garancijom Admiral Marketsa o budućem kretanju cijene. Vrijednost financijskog instrumenta može rasti i padati, a očuvanje vrijednosti instrumenta nije garantirano.

8.Projekcije uključene u Analize može nisu uzele u obzir sve naknade, poreze i ostale troškove prisutne pri ulaganju u spomenute instrumente. Cjenik usluga Admiral Marketsa naveden je web stranicama Admiral Marketsa.

9.Proizvodi kojima se trguje uz financijsku polugu (uključujući CFD-ove) su špekulativne prirode i trgovanje istima može rezultirati gubitkom i profitom. Prije nego počnete trgovati, trebali biste se pobrinuti da razumijete sve prisutne rizike.

Avatar-Admirals
Admirals Sveobuhvatno rješenje za trošenje, ulaganje i upravljanje vašim novcem

Više od brokera, Admirals je financijsko središte koje nudi široku paletu financijskih proizvoda i usluga. Osobnim financijama omogućujemo cjelovito rješenje za ulaganje, trošenje i upravljanje novcem.