​Što je diverzifikacija portfelja?

Admirals
9 Min čitanja

Svako malo dođe do događaja koji potrese sve sfere financijskih tržišta. Svom srećom su takvi događaji vrlo rijetki. Većinu vremena određeni faktori utječu samo na različite dijelove tržišta. Zbog tog su relativno male šanse da se takva vrsta utjecaja istovremeno proširi na više neovisnih tržišta.

Prethodno spomenuti razlozi su razlog zbog koje postoji teorija diverzifikacije portfelja. Diverzifikacija se zasniva na investiranju u razna područja tržišta kako bi smanjili rizik tog jedan faktor utječe na Vaš cjeloviti portfelj. Drugim riječima - ako mudro rasporedite svoja sredstva, možete se zaštiti od nepotrebnog rizika.

Diverzifikacija portfelja i smanjivanje rizika

Utjecaj diverzifikacije portfelja na rizik je pokušaj smanjenja prisutnog rizika, no moramo naglasiti da ovo ne utječe na sve vrste rizika. Kad trgujemo, rizik je uvijek prisutan - to je jednostavno priroda trgovanja i investiranja, te postoje ograničenja za taktično diverzificiranje portfelja. Prije same diverzifikacije je potrebno da odredite koju vrstu rizika želite umanjiti prilikom diverzificiranja strategije Vašeg portfelja.

Sistematski i unisistematski rizik

Sistematski rizik je nasljedna nesigurnost čitavog tržišta, te se ne može ublažiti kreiranjem diverzikacijom portfelja. Unisistematski rizik opisuje vrstu rizika od koje se možete zaštiti, barem do određene mjere, tako da poradimo na kvalitetnoj diverzifikaciji investicijskog portfelja. Pojave koje disproporcionalno utječu na jednu kompaniju, sektor ili vrstu instrumenta su primjeri unisistematskog rizika.

Razmislite o investitoru koji ulaže na tržištu dionica i kreira svoj investicijski portfelj. Ako su njegove investicije rasprostranjene - tad vijesti koje utječu na jedan sektor imaju utjecaja samo na određeni broj dionica u njegovom portfelju. Drugim riječima - njegov diverzificirani investicijski portfelj pomaže u amortiziranju utjecaja loših vijesti. Diverzifikaciju vrlo dobro opisuje idiom - "Ne stavljajte sva jaja u jednu košaru".

Pogledajmo sad primjer s investitorom koji je odlučio investirati sva sredstva u dionice energetskog sektora. U slučaju da OPEC odluči povećati proizvodnju nafte - ta će objava smanjiti vrijednost cijelog portfelja. Sad zamislite da je taj investitor odlučio pola svog kapitala uložiti u dionice sektora koji nije vezan za energetiku. Na ovaj način bi osigurao barem dio svog portfelja od negativnog utjecaja koji mogu imati iznenadne promjene u energetskom sektoru.

Sada možete vidjeti zašto je diverzifikacija portfelja iznimno važna. Strategija ulaganja koja uzima u obzir diverzifikaciju se bazira na tome da pozicije otvarate na značajno različite instrumente kako bi smanjili izloženost riziku koji je prisutan za određeni dio tržišta. Ako pogledamo financijsku krizu 2008. godine - nebi bilo važno koliko ste dobro diverzificirali svoj portfelj CFD-ova ako su sve Vaše pozicije odnosile na dionice.

To je zato što je sistematska priroda ovog problema utjecala na sve sektore tržišta. Vrijednost dionica je naglo pala, te je to utjecalo na ostale vrste investicija kao što su cijene nekretnina. Događaji poput rata, kamatnih stopa i ekonomskih krahova vrlo često utječu na cijelo tržište, te se od ovakvih događaja zapravo i ne može zaštiti taktičkom raspodjelom sredstava. Glavna strategija za zaštitu od ovakve vrste rizika se naziva hedging.

MetaTrader Supreme Edition - Admiral Markets

Jeste li znali da Admiral Markets u ponudi ima naprednu verziju MetaTrader platforme koja unaprjeđuje sve mogućnosti te platforme? Sad možete trgovati MetaTrader 4 i MetaTrader 5 uz naprednu verziju koja Vam omogućuje korištenje značajki poput korelacijske matrice koja vam omogućuje pregled i kontrast raznih valutnih parova u pravom vremenu, ili mini trader - koji vam omogućuje kupnju i prodaju putem malog prozora dok možete ostaviti otvorene sve druge grafove koje želite.

Zašto je važna diverzifikacija portfelja?

Diverzifikacija je iznimno važna u ulaganju zato što smanjuje vjerojatnost da jedan faktor utječe na Vaš kompletan portfelj. Cilj svakog portfelja je da bude dugoročno profitabilan. Dugoročnu profitabilnost ne možete ostvariti ako Vas zatekne situacija na tržištu zbog koje ćete prestati trgovati. Diverzifikacija Vam pomaže u tom da izbjegnete negativan scenarij.

Postoji li još koja prednost diverzifikacije portfelja osim smanjivanja rizika? Odgovor je da.

Pogledajmo tri prednosti diverzifikacije portfelja:

  • Smanjuje rizik vezan za određenu klasu imovine
  • Povećava vjerojatnost da sretnete uvjete na tržištu koji su pogodni za Vaš sustav
  • Pruža Vam više signala

Razmotrimo tradera koji ulaže samo u malen broj valutnih parova. Pretpostavimo da je naš trader pratitelj trenda koji trguje samo EUR/USD i GBP/USD valutnim parom. Ako se vrijednost valutnih parova trguje unutar određenog raspona dulji period vremena - ovaj trader neće primiti nikakve signale po kojima bi mogao trgovati. Sad zamislite tradera koji prati razna tržišta. Logično je da će taj trader primiti više signala za trgovanje.

Praćenje trenda se zasniva na lociranju jedne velike dobitne pozicije među onim učestalijim i manjim. Izlaganjem na više tržišta, naš trader je povećao šanse da primjeti baš takav trade.

Diverzifikacija u više vrsta imovine

Ako ciljate na držanje većeg broja financijskih instrumenata - podrazumjevaju se isti principi kao i za kreiranje portfelja balansiranog rizika. Dakle, ako ste trader sirovinama - bilo bi mudro da razmotrite diverzifikaciju u više vrsta sirovina. Pravilna diverzifikacija portfelja također uključuje raspodjelu rizika na više vrsta imovina.

Ako posjedujete diverzificirana financijska ulaganja - tad ne riskirate pretjeranu izloženost jednom području ulaganja. Dakle pravilnim taktičkim ulaganjima možete postići jednostavno smanjenje opće-prisutnog rizika. Kako odlučiti o raspodjeli portfelja? Odgovor na ovo pitanje ovisi o pojedincu i onome što pojedinac želi ostvariti. Ako ste skloni riziku, diverzifikacija portfelja će Vam vjerojatno predstavljati problem.

Diverzifikacija portfelja - Primjer

Ako govorimo o portfelju dionica, tad je diverzificiranje jednostavno jer postoje brojni sektori uz kojih možemo birati dionice u koje ćemo uložiti. Ako pričamo o diverzifikaciji portfelja koji ulaže u Forex, tad je diverzifikacija malo zamršenija. Generalno govoreći - ono što želite izbjeći je trgovanje valutnim parovima koji su u korelaciji i cijena im se kreće u istom smijeru.

Kako možemo procijeniti koji su valutni parovi u korelaciji? To je vrlo jednostavno uz MetaTrader Supreme Edition koji možete koristiti uz MT4 i MT5 platforme. MTSE Vam na raspolaganje daje velik izbor indikatora i alata. Među tim alatima je i korelacijska matrica.

Izvor: MetaTrader 4 Supreme Edition - Korelacijska Matrica

Ovaj alat Vam daje jednostavan uvid u snagu korelacije među valutnim parovima. Također Vam dozvoljava da korelaciju pregledate prema različitim vremenskim okvirima. Evo nekoliko jednostavnih savjeta za strategiju diverzificiranja portfelja:

  • Pregledajte korelaciju kroz više vremenskih okvira
  • Izbjegavajte trgovanje u istom smjeru valutnim parovima koji imaju visoku korelaciju
  • Aktivno trgujte u suprotnom smjeru valutne parove koji imaju visoku korelaciju
  • Izbjegavajte slične pozicije koje uključuju valute iz istih regija
  • Dodatno diverzificirajte na način da pozicije držite otvorene kroz različite vremenske periode
  • Razmislite o diverzificiranju stila svoje strategije

Opća ideja je da izbjegavate neke zajedničke točke između pozicija od kojih se Vaš portfelj sastoji. Recimo da želite otvoriti long poziciju na AUD/GBP i NZD/USD - bolja bi taktika bila da izabere samo jedan od ta dva instrumenta zbog diverzifikacije. Razlog tome je što su AUD i NZD oboje iz regije Oceanije. Na konto regionalne povezanosti možemo očekivati da će na njih utjecati isti faktori koji su specifični za tu regiju.

Posljednja točka u ovom popisu savjeta se odnosi na Vašu strategiju trgovanja. Postoji mogućnost da Vam jedna strategija donosi samo nekoliko signala na mjesec, a druga 20 ili 30. Raspodjela rizika, odnosno Vašeg kapitala među ovim strategijama može dovesti do tog da te dvije strategije odlično funkcioniraju zajedno. Odlična metoda za vježbanje i razvijanje strategija je naš Demo račun za trgovanje. Na ovaj način možete prvo isprobati Vaše strategije, pa zatim pogledati koja strategija najbolje funkcionira, te uz pomoć koje strategije ste spremni riskirati i uložiti Vaš kapital na stvarnom tržištu.

Što je diverzifikacija?

Prošli smo osnove diverzifikacije koja je samo jedna od strategija za upravljanje rizikom. Vrlo jednostavno možete primjeniti ove ideje, te ih prilagoditi kako bi dobili što kvalitetniju optimizaciju portfelja. Imajte na umu da diverzifikacija ne garantira da nikada nećete gubiti na tržištu, već diverzifikaciju možete shvatiti kao zaštitnu mrežu koja će umanjiti prisutan rizik. Također imajte na umu da je cilj diverzifikacije portfelja zaštiti cijeloukupni kapital.

Tako da morate biti svjesni - iako ste uložili u diverzificirane investicije - određeni segmenti portfelja će i dalje biti pod rizikom. Zato je uvijek dobra ideja koristiti i druge strategije za upravljanje rizikom prilikom otvaranja svakog novog naloga. Razmotrite korištenje stop naloga uz money management. Konačno, nikad se ne biste trebali izlagati tržištima koja ne razumijete. Nikad nemojte raditi diverzifikaciju zbog same diverzifikacije, jer se tada gubi njen smisao.

Trgujte bez rizika uz Admiral Markets

Jeste li znali da je moguće trgovati virtualnim sredstvima uz stvarne tržišne podatke i prisutno mišljenje profesionalnih tradera - i to bez da stavljate svoj kapital u rizik? Tako je. Admiral Markets Vam nudi besplatan demo račun za trgovanje na kojem nema rizika na kojem profesionalni traderi testiraju i usavršavaju svoje strategije bez da riskiraju svoj novac.

Demo račun je savršeno mjesto za početnike na kojem se mogu upoznati s trgovanjem ili za iskusne tradere koji žele dodatno izvježbati svoje trgovanje. Koja god bila Vaša namjera - demo račun je neophodan za svakog modernog tradera. BESPLATAN demo račun možete otvoriti klikom na sliku ispod, ili na ovaj link.

Nastavite čitati o brojnim temama vezanima za trgovanje i ulaganje na edukativnom dijelu naše web stranice :

Ovaj članak ne sadrži i ne treba se shvatiti kao investicijski savjet, investicijska preporuka, ponuda ili poziv na neku vrstu transakcije bilo kojim financijskim instrumentom. Imajte na umu da ova vrsta analize nije pouzdani indikator za trenutni ili budući učinak instrumenta jer se okolnosti mogu promijeniti tijekom vremena. Prije nego li donesete investicijsku odluku, preporučujemo Vam da potražite savjet financijskog savjetnika kako bi sa sigurnošću bili svjesni svih prisutnih rizika.

TOP ČLANCI
​Swing Trading strategije koje funkcioniraju
Možda ste čuli da se pojam swing trading koristi među traderima, no znate li što je to? U ovom ćemo članku temeljito proći temu, objašnjavajući točno što je swing trgovanje, najbolje indikatore za swing trgovanje, neke učinkovite strategije swing trgovanja i još mnogo toga!Što je Swing Trading?Prije...
Što je investicijska strategija?
Postoji velik broj različitih strategija za ulaganje, no svaki će investitor odabrati onu koja najviše odgovara njegovom stilu i putem koje će najlakše ostvariti svoje ciljeve. Ovaj će Vam članak predstaviti neke od najpopularnijih strategija za ulaganje, te će Vam razjasniti na koje faktore morate...
Strategije ulaganja u IBEX 35
U početku traderi često traže visoku kratkoročnu profitabilnost na tržištima ili dionicama na kojima mogu imati ograničeno znanje. Postupno uče iz svojih pogrešaka i shvaćaju koliko su važne informacije. Stoga se često preporučuje specijalizacija u nekoliko obližnjih sredstava. U ovom članku ćemo go...
Prikaži sve